Z niecierpliwością wyczekujesz urlopu? Słońce, plaża, morze, odpoczynek, beztrosko spędzany czas… Ale wakacyjny wyjazd to też zwiększone ryzyko złapania nieprzyjemnej infekcji związanej z układem moczowo-płciowym. Jak jej uniknąć?
Higiena przede wszystkim
Wysokie temperatury, ciągły kontakt z wodą, piaskiem na plaży, siedzenie w basenie, korzystanie z hotelowych oraz plażowych toalet, lekkie odwodnienie, uwierający materiał kostiumu, upał, częsty seks – ryzyko złapania infekcji intymnej podczas urlopu jest naprawdę ogromne. W tym czasie o higienę powinnyśmy zadbać ze zdwojoną siłą. Zabezpieczmy się już przed wyjazdem – do kosmetyczki koniecznie wrzućmy delikatne żele do higieny intymnej (np. łagodzące lub zapobiegające infekcji) oraz chusteczki odświeżające. Poza tym kupmy w aptece probiotyki (bakterie kwasu mlekowego, który utrzymuje pH pochwy w normie). Nie mają one działań niepożądanych i coraz więcej lekarzy zaleca ich profilaktyczne stosowanie. Przydadzą się zwłaszcza, jeśli będziemy korzystać z basenu czy jacuzzi.
Czego unikać?
Przestrzeganie kilku podstawowych zasad pozwoli nam zminimalizować ryzyko infekcji intymnej. Po pierwsze, starajmy się unikać kontaktu z bakteriami. Korzystając z publicznych toalet (które są siedliskiem bakterii i to właśnie tam najłatwiej załapać infekcję) nie siadajmy bezpośrednio na desce sedesowej – możemy położyć na nią papier toaletowy lub specjalną nakładkę. Po drugie, w czasie upałów postawmy na bawełnianą bieliznę – zrezygnujmy natomiast ze stringów i kostiumów kąpielowych, które uciskają miejsca intymne. Po trzecie, po kąpieli w basenie lub w morzu, zmieńmy mokry strój kąpielowy na suchy – nie czekajmy aż sam wyschnie, bo będzie stanowić idealną pożywkę dla bakterii. Unikajmy siedzenia na brzegu basenu – tam może być znacznie więcej drobnoustrojów niż w wodzie. Pamiętajmy też, aby po kąpieli opłukać ciało pod bieżącą wodą.
Seks a infekcje intymne
W okresie letnim wzrasta libido. Z tego też powodu częstość, jak i ilość odbywanych stosunków płciowych rośnie. Podczas wakacyjnych przygód seksualnych również powinnyśmy zachować ostrożność. Jedną z najważniejszych zasad tzw. bezpiecznego seksu jest stosowanie prezerwatywy. Jeśli zaniedbamy tę kwestię po powrocie z urlopu, możemy nabawić się infekcji przenoszonych drogą płciową takich jak opryszczka, nadżerka, kiła, rzeżączka czy nawet zakażenie wirusem HIV.
Higiena również u dzieci
W okresie wakacyjnym pojawiają się też infekcje jelitowo–żołądkowe. Szczególnie narażone są na nie dzieci, które mają znacznie delikatniejsze organizmy. Jak zatem przebiega grypa żołądkowa u dzieci? Do zakażenia dochodzi zwykle drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt z wirusami. Wśród niepokojących objawów wymienić można biegunkę, wymioty, nudności, wysoką gorączkę, bóle mięśni i głowy. W leczeniu grypy jelitowej bardzo ważne jest nawadnianie organizmu. Należy koniecznie zadbać o to, by dostarczyć mu niezbędnej ilości płynów. Nie można dopuścić do jego odwodnienia. Ważne też, aby przez kilka dni przestrzegać diety – powinna być ona lekkostrawna i nie obfita. Wybierając się na wakacyjny wyjazd, warto wziąć ze sobą węgiel oraz leki z paracetamolem, które pomogą zwalczyć infekcję.