Kto powinien wykonać panel badań Preconception?

Panel badań Preconception przeznaczony jest dla szerokiej grupy odbiorców. Warto zapoznać się z ich listą oraz dowiedzieć, kto powinien wykonać tego rodzaju badania.

Planowanie ciąży

Panel badań Preconception powinien być przede wszystkim wykonany przez wszystkie osoby planujące w bliższej lub dalszej przyszłości ciążę. W obecnych czasach warto podejść z głową do planowania ciąży oraz w odpowiedni sposób się do niego przygotować. Wykonanie niezbędnych badań jest jednym z najważniejszych elementów przygotowań dla wielu osób.

Zagrożenie wadami genetycznymi

Wykonanie panelu badań Preconception sprawdzi się również w przypadku par planujących ciążę, które pragną ograniczyć ryzyko przeniesienia na dziecko różnych chorób genetycznych. Dzięki wykonaniu odpowiednich badań możliwe będzie oszacowanie ryzyka przeniesienia konkretnej wady genetycznej na swoje dziecko, co sprawi, że możliwe będzie podjęcie świadomej decyzji na temat ewentualnego zapłodnienia oraz ciąży.

Nieprawidłowości w wywiadzie

Panel Preconception to badanie, które jest także polecane wszystkim osobom z różnymi nieprawidłowościami w wywiadzie. Szczególnie dotyczą one kobiet z przebytymi poronieniami, które nie miały ustalonej istotnej przyczyny. Nawykowe poronienia bez uchwytnych przyczyn powinny skłonić parę do wykonania tego rodzaju badań.

Istotne informacje

Bardzo często nosiciele wad genetycznych nie są ich świadomi, ponieważ są w pełni zdrowi oraz normalnie funkcjonują. Genetyczna choroba może ujawnić się dopiero w kolejnych pokoleniach, dlatego tak istotne jest wykonywanie badań umożliwiających oszacowanie ryzyka pojawienia się pewnych wad. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: www.gyncentrum.pl/panel-preconception.