Wszystko, co musisz wiedzieć o lokatach terminowych

Oszczędzanie staje się nawykiem coraz większej grupy Polaków. Chociaż popularne są konta oszczędnościowe, sporo osób deponuje środki na lokatach. Jeżeli i Ciebie interesują lokaty terminowe, poznaj najważniejsze informacje. Dzięki temu zwiększysz szanse na wybór atrakcyjnej oferty bankowej.

Chociaż wysokość oprocentowania nie zachęca, jest to jedna z najbezpieczniejszych form gromadzenia i pomnażania środków. Dlatego lokaty terminowe wybiera niemal 30 proc. Polaków. Mimo że oferty są bardzo zbliżone, szczegóły mogą decydować o przewadze jednego rozwiązania nad drugim.

Lokata: krótko- czy długoterminowa?

Zastanawiasz się, jaką lokatę terminową wybrać? Czy lepsza będzie lokata długoterminowa czy krótkoterminowa? Na te pytania nie ma uniwersalnych odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań.

Lokata krótkoterminowa może okazać się dobrą opcją, gdy w najbliższym czasie będziesz potrzebować większych środków finansowych. Natomiast lokata długoterminowa może okazać się korzystniejsza, jeśli przez dłuższy okres nie będziesz potrzebować pieniędzy oraz chcesz wypracować większy zysk. Biorąc pod uwagę ofertę Toyota Banku, to właśnie lokaty długoterminowe charakteryzują się wyższym oprocentowaniem.

Przykład. Załóżmy, że deponujesz 10 000 zł. Trzymiesięczna Lokata Standard  (oprocentowanie wynoszące 1,50%) pozwala wypracować zysk na poziomie ok. 30 zł netto. Natomiast 24-miesięcza Lokata Plus (oprocentowanie 2,60%) wiąże się z odsetkami na poziomie 52 zł.

Zanim podpiszesz umowę, dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową. Musisz bowiem liczyć się z tym, że przedwczesna wypłata środków – choć jest możliwa – będzie wiązała się z utratą dotychczas wypracowanych odsetek. Kapitał odzyskasz natomiast w całości.

Na co zwrócić uwagę, wybierając lokatę terminową?

Od wyboru lokaty terminowej zależeć będzie możliwy do wypracowania zysk. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.

  • Wysokość oprocentowania

To jeden z głównych parametrów decydujących o atrakcyjności lokaty. Im większe oprocentowanie, tym większe wypracowane odsetki.

Warto przy tym pamiętać, że podawane przez banki oprocentowanie dotyczy oprocentowania w skali roku. To ważna informacja, która pozwoli oszacować przewidywany zysk.

  • Wymóg założenia rachunku bankowego

Większość banków wymaga założenia konta osobistego – w tym wymogu nie ma nic złego. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby proponowany rachunek był bezpłatny, tj. bez miesięcznych opłat za prowadzenie konta czy przelewy standardowe.

  • Moment kapitalizacji odsetek

Od tego, w którym momencie dochodzi do kapitalizacji odsetek, może zależeć wysokość wypracowanych zysków. Korzystniejsza jest kapitalizacja miesięczna, ponieważ odsetki naliczane są na zasadzie procentu składanego. Ponadto, w ten sposób można zabezpieczyć się przed całkowitą utratą odsetek w momencie wycofania środków z lokaty przed czasem.

Oferowane przez banki lokaty terminowe najczęściej związane są z kapitalizacją na koniec trwania umowy – dopiero wtedy doliczane są wypracowane odsetki.

To najważniejsze informacje dotyczące terminowych lokat, które pomogą dokonać słusznego wyboru. Przeanalizuj więc dostępne oferty i wybierz formę oszczędzania dopasowaną do Twoich oczekiwań.