Jak wybrać roletę okienną – praktyczne porady

Macie zamiar niedługo kupić rolety okienne? Czym kierować się wybierając elementy z tej kategorii? Jeśli zastanawiacie się nad tym tematem, to zapraszamy do dzisiejszego artykułu, który pomoże rozwiać Wam wszystkie wątpliwości.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na przepuszczalność światła?

Nie da się ukryć, że ludzie kupują rolety okienne przede wszystkim po to, aby zagwarantować sobie ochronę przed promieniami słonecznymi. Występują one przeważnie w lecie, chociaż w trakcie pozostałej części roku kalendarzowego również ich nie brakuje. Trzeba zatem zwrócić uwagę na ten właśnie parametr. Bez wątpienia należy kierować się stopniem nasłonecznienia danego pomieszczenia. Osoby, które są najbardziej narażone na słońce muszą wziąć pod uwagę że są rolety, które gwarantują pełne zaciemnienie. Jest to również świetna opcja na przykład dla ludzi, którzy mieszkają na parterze blisko ulicy. Wtedy żaden nieproszony gość nie będzie zaglądał do środka konkretnego pomieszczenia. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać elementy, które zapewniają delikatne rozproszenie światła. Należy zatem ocenić konkretną lokalizację oraz swoje preferencje. Najlepiej wybierać elementy uniwersalne, którymi będzie można regulować stopień przyciemnienia.

Jaki kolor będzie najlepszy?

Decydując się na rolety okienne warto wziąć pod uwagę również ten aspekt. Chcecie osiadać produkty, które zagwarantują odpowiednie przyciemnienie? Pamiętajcie, aby decydować się na ciemne rolety, które znakomicie wywiązują się z tego zadania. Jasne kolory przepuszczają bowiem zdecydowanie więcej światła. Powinny być zatem umieszczane tylko w takich pomieszczeniach, które nie wymagają maksymalnej prywatności. W sypialni czy łazience dobrze jest wybrać rolety okienne o ciemnej barwie. Jasne kolory lepiej sprawdzają się między innymi w kuchni czy salonie. Nie można o tym zapominać.

Jakie rolety są najłatwiejsze do montażu?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się między innymi na rolety wolno wiszące. Są one bowiem stosunkowo proste w montażu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, aby nadproże było odpowiednio wysokie. W końcu tkanina nie powinna zapadać o skrzydło okna. Można zdecydować się także na rolety typu mini. Należy podkreślić, że nie ma konieczności ich przekręcania, co dla wielu osób jest dużą zaletą. Pamiętajcie natomiast, że najtrudniej montuje się rolety w prowadnicach. Często w takim przypadku nie obejdzie się bowiem bez pomocy fachowca, który na co dzień wykonuje te zadania.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami z SURMA – Systemy osłon