Piękno ludzkiego ciała jest wartością subiektywną, ponieważ preferencje i kanony uzależnione są od gustów. Istnieją jednak takie dolegliwości czy niedoskonałości ciała, które warto skorygować. Obecnie jest to możliwe dzięki rozwojowi medycyny estetycznej. Wykorzystuje się do tego celu m.in. sprzęty RF. Czym one są i jakie dają efekty?

Urządzenie RF a tradycyjne zabiegi

Sprzęty RF to innowacyjne technologie wykorzystujące fale radiowe, które wspomagają naturalny kolagen występujący w ludzkim ciele. W przeciwieństwie do ostrzykiwania standardową igłą, urządzenia RF wykorzystują końcówki mikroigłowe, które delikatnie obchodzą się ze skórą.

Chodzi tutaj o poprawianie ogólnej kondycji i kolorytu naskórka. Dzięki falom radiowym można np. wyeliminować problem nadmiernej potliwości różnych sfer ciała jak pachy czy dłonie. Można także zredukować zmarszczki i ujędrnić zbyt wiotką skórę. RF stosuje się też do redukcji przebarwień.

Czy po zabiegu występują powikłania?

Zabieg RF jest bezpieczny i nieinwazyjny. Już pierwszy raz daje zauważalne rezultaty. Po zabiegu skóra może być napuchnięta i może lekko szczypać. Nie występują jednak rany ani krwawienia.

Powikłań również w codziennej praktyce lekarskiej czy kosmetycznej się nie stwierdza. Niemniej jednak do zabiegu nie dopuszcza się ciężarnych oraz matek karmiących. Dyskwalifikujące tymczasowo są też różnego rodzaju wykwity skórne niezależnie od ich pochodzenia (bakteryjne, wirusowe czy grzybicze).

W jakim wieku można skorzystać z zabiegu?

Nie istnieje cenzus wieku, więc teoretycznie można w każdym momencie życia zdecydować się na zabieg. Oczywiście dotyczy to osób pełnoletnich. Obecnie nie tylko panie, ale i panowie korzystają z dobrodziejstw medycyny estetycznej.

Choć wiek nie stanowi tu decydującego kryterium to jednak osoba wykonująca zabiegi RF powinna każdorazowo ocenić stan zdrowia każdego pacjenta i zdecydować dla kogo taki zabieg będzie korzystny, a dla kogo bezcelowy. Jeśli ktoś zostanie zakwalifikowany do zabiegu powinien się do niego przygotować zgodnie z zaleceniami lekarza.