Jak przechowywać perfumy?

Chcąc cieszyć się zapachem ulubionych perfum, należy o niewłaściwie dbać i odpowiednio przechowywać. W innym przypadku perfumy stracą swoje właściwości, zmienią kolor i zapach. Jakie działania podjąć, aby zapach perfum cieszył nas przez długi czas?

Czy perfumy mają datę ważności?

Perfumy podobnie jak i inne kosmetyki mają swoją datę ważności. To, jaka ona jest, zależy od konkretnego modelu, ale zazwyczaj wynosi ona 12 do 36 miesięcy. Po upływie daty ważności większość perfum nie dodają się do użytku i należy je wyrzucić. Data ważności zapachów najczęściej podana jest na opakowaniu. Jeśli opakowanie się wyrzuciło, a ma się wątpliwości co do świeżości zapachu, to datę przydatności do użytku można sprawdzić w specjalnej wyszukiwarce. Wpisuje się do niej numer seryjny zapachu lub kosmetyku a ona pokazuje jego datę produkcji, często też datę ważności.

Warto zaznaczyć, że odpowiednio przechowywane perfumy mogą być praktycznie nieśmiertelne i służyć przez kilka, nawet kilkanaście lat. Aby tak się stało, zapachy należy chronić przed czynnikami, które im szkodzą. Istotne jest również to, że długowiecznością pochwalić mogą się przede wszystkim oryginalne perfumy, które kupisz na https://www.perfumeria.pl/.

Co szkodzi perfumom?

  • Temperatura – perfumy muszą być przechowywane w stałej temperaturze, najlepiej 16 stopni Celsjusza szkodzić im będą zarówno upały, jak i mróz, a przede wszystkim wahania temperatury; nie zaleca się więc, aby trzymać ich w łazience, gdzie do niej dochodzi, a dodatkowo występuje jeszcze duża wilgotność.
  • Światło – perfumy nie lubią światła słonecznego i sztucznego; sprawia ono, że zapachy szybciej ulegają zepsuciu.
  • Powietrze – perfumom szkodzą gazy znajdujące się w powietrzu m.in. tlen, woda, tlenki azotu i siarki; kiedy opakowanie perfum posiada atomizer, dbanie o to, aby powietrze nie dostało się do środka, jest proste, gorzej jak atomizera nie ma lub występuje w wersji splash, wtedy do buteleczki szkodliwe gazy mogą się łatwo przedostać, podobnie jak wirusy i grzyby; dlatego ważne jest szczelne zamykanie perfum – w innym przypadku zaczną one parować.

Gdzie przechowywać perfumy?

Perfumy najlepiej przechowywać w fabrycznie dołączonym do nich kartoniku, który będzie chronił je przed światłem i pomagał w utrzymaniu stałej temperatury. Wskazane jest zamykanie kartonów w szafce z nieprzezroczystymi drzwiczkami. Należy pamiętać, aby buteleczki zawsze stały pionowo, tak aby płyn dotykał wyłącznie szklanych elementów flakony. Perfumy, których nie używa się na co dzień, można przechowywać w lodówce.