Dlaczego rozmiar rękawiczek medycznych decyduje o bezpieczeństwie ich użycia?

Pandemia koronawirusa uświadomiła ludziom, że krąg osób potrzebujących ochrony za pomocą rękawiczek medycznych znacznie wykracza poza lekarzy i pielęgniarki. Osoby sprawujące opiekę nad chorymi członkami rodziny, pracownicy gabinetów stomatologicznych, kosmetycznych, podologicznych i wielu innych muszą używać rękawiczek medycznych praktycznie każdego dnia.

Dlaczego rękawiczki medyczne wykonane z lateksu są tak popularne?

Od wielu lat właściwie na każdym kroku spotyka się rękawiczki lateksowe. O ich przewadze świadczy to, że są stosunkowo tanie, elastyczne i wytrzymałe. Zapewniają również bardzo wysoki stopień ochrony przed wirusami i bakteriami (ze względu na bardzo korzystny stopień porowatości). Jak to zwykle bywa, nie posiadają tylko samych zalet. Wiele osób skarży się na reakcje alergiczne, które powoduje u nich materiał z którego są wykonane. W skrajnych przypadkach nie jest możliwe użycie tego rodzaju środka ochrony osobistej. Alternatywą są rękawiczki medyczne nitrylowe oraz winylowe. Te pierwsze są nieco droższe, natomiast winylowe można zakupić w cenie porównywalnej do rękawiczek lateksowych, lecz niestety ze względu na mniejszą elastyczność łatwiej je rozerwać. Dlatego używa się ich głównie do diagnostyki, terapii, czyli wszędzie tam gdzie ryzyko zakażenia jest znacznie niższe.

Czy rozmiar rękawiczek jest istotny?

Eksperci zaznajomieni z tematem uważają wręcz, że właściwie dobrany rozmiar rękawiczek medycznych to najważniejsza kwestia, gdy mowa o skuteczności ochrony przed zakażeniem. Użycie zbyt małych rękawiczek powoduje zwiększone pocenie się dłoni. Tymczasem pot reaguje z materiałem rękawiczek, a przy dłuższych pracach może to znacząco zmniejszyć właściwości ochronne (z powodu rozszerzenia się rękawiczek). Poza tym praca w zbyt małych rękawiczkach jest po prostu męcząca i dłuższe czynności manualne mogą budzić duży dyskomfort. Natomiast za duże rękawice przede wszystkim nie dają tak dobrego przenoszenia bodźców sensorycznych (nie dają „czucia”). W przypadku pracy stomatologa czy osoby przeprowadzającej zabieg lub inną czynność medyczną (np. pielęgniarki pobierającej krew) może to znacząco obniżyć jakość pracy. Jednak bardzo istotny jest fakt, że transmisja mikrobów jest wtedy znacznie ułatwiona, a przecież to głównie dla ochrony przez zakażeniem używa się rękawiczek medycznych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar