Czy wystawianie faktur może być proste?

Fakturowanie to czasem ciężki orzech do zgryzienia dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Dlatego też większość z nich korzysta z usług wykwalifikowanych księgowych. Obecnie można jednak łatwo i szybko wystawiać faktury samodzielnie. Nie jest to takie trudne jak mogłoby się wydawać. Jak to działa?

Czy faktury muszą występować w wersji papierowej?

Kiedyś faktury występowały wyłącznie w formie tradycyjnej. Nie wyobrażano sobie innego sposobu tworzenia i przechowywania dokumentacji jak tylko w formie namacalnej. W dobie Internetu i rozwoju nowoczesnych technologii wszystko jednak się zmieniło, a przedsiębiorcy otrzymali nowe instrumenty i narzędzia. Większość skwapliwie korzysta z klasycznych rozwiązań, ale co roku kolejni właściciele firm przekonują się do wirtualnego rozliczania transakcji. Dlaczego? Ponieważ przede wszystkim jest to o wiele szybsza opcja. Mając do dyspozycji konkretny program do fakturowania online, może w kilka minut wprowadzić wszystkie dane i wysłać dokument drogą mailową do urzędu bądź kontrahenta, a jego kopię wydrukować dla siebie.

Czy trzeba korzystać z pomocy biura rachunkowego?

Wiele osób jest przerażonych, gdy w grę wchodzi wystawianie dokumentów księgowych lub rozliczeń z urzędem skarbowym. Choć wystawienie faktury VAT nie jest bardzo skomplikowanym procesem, to jednak przedsiębiorcy wolą korzystać z bezpieczniejszej alternatywy, czyli oddawać tego typu sprawy w ręce księgowych. Obsługa rachunkowości firmy nie należy jednak do najtańszych, więc jeśli komuś zależy na cięciu kosztów prowadzenia działalności, najlepiej spróbować nauczyć się samodzielnego wystawiania dokumentów w Internecie. Tylko za pierwszym razem może okazać się to wyzwaniem, lecz programy do księgowania faktur zawierają zwykle przejrzyste instrukcje, więc każdy śmiałek krok po kroku zostanie przeprowadzony przez ten proces.

Wystaw fakturę VAT online

Instalacja oprogramowania do wystawiania faktur nie zajmuje dużo czasu, a programu można używać niemal od razu. Wiele programów online jest dostępnych za darmo bądź za symboliczne kwoty, zaś miesięczne koszty prowadzenia dokumentacji przez biura rachunkowe to wydatki rzędu nawet kilkuset złotych. Z tej prostej kalkulacji wynika, że samodzielne wystawianie faktur jest bardziej opłacalne.