Zastosowanie palet plastikowych w transporcie

Zastosowanie palet plastikowych w transporcie

Palety plastikowe są często stosowanym nośnikiem towarów zarówno w sektorze transportowym, jak i magazynowym czy produkcyjnym. Na tle palet drewnianych wyróżniają się wieloma zaletami, jednakże nie można zapominać o kilku wadach tego rodzaju palet.

Zalety palet plastikowych

Palety z plastiku mają niewielką wagę. Są dwa razy lżejsze od palet wykonanych z drewna, co sprawia, iż koszty transportowe i logistyczne są znacznie niższe. Ponadto nie wystają z nich drzazgi czy gwoździe, co mogłoby uszkodzić przewożony towar. Również ich czas eksploatacji jest znacznie dłuższy.

Niewątpliwą zaletą palet plastikowych jest fakt, iż są one bardzo odporne na warunki atmosferyczne, a także na szkodliwe substancje chemiczne czy promieniowanie UV. Warto wspomnieć także, że nie pochłaniają wody. Jednak największą zaletą plastikowych palet jest to, że można je w bardzo łatwy sposób wyczyścić. Często nazywane są przez to paletami higienicznymi.

Plastikowe palety – wady

Palety plastikowe mają także kilka wad. Przede wszystkim nie są odporne na odkształcenia powstające w wyniku zbyt dużego obciążenia. Niewątpliwie są znacznie droższe od palet wykonanych z drewna, a ich powierzchnia jest gładka, co sprawia, że jeśli zawilgotnieją, mogą się ślizgać na wózku widłowym lub regale.

Palety plastikowe – zastosowanie

Aby transport towaru odbywał się w bezpieczny sposób, należy zadbać o użycie odpowiednich środków. Zaliczają się do nich bez wątpienia plastikowe palety. Można je znaleźć bez problemu na terenie wielu sklepów oraz magazynów. Palety z plastiku stosowane są najczęściej przy transporcie żywności, a także leków i produktów chemicznych. Dzięki różnorodności kształtów oraz rozmiarów, można je odpowiednio dopasować do wyjątkowych sytuacji i potrzeb. Szczególnie sprawdzają się w przypadku transportu bardzo delikatnych produktów. W tej kwestii palety z plastiku sprawdzają się o wiele lepiej od tych drewnianych.

Palety plastikowe posiadają sporo zalet, choć o wadach należy pamiętać. Są one niewątpliwie coraz bardzie popularne i coraz częściej wykorzystywane zarówno w transporcie, jak i magazynach.