Swędzenie uszu – kiedy powinno niepokoić?

Myśląc o dolegliwościach przewodu słuchowego, świąd z pewnością nie przychodzi do głowy w pierwszej kolejności. To raczej jeden z tych objawów, które często bagatelizujemy w przekonaniu, że zniknie równie nagle, jak się pojawił. Tymczasem może mieć on różne podłoże – od chwilowego dyskomfortu aż po bardziej złożone problemy. Z czego wynika świąd uszu i kiedy powinien nas niepokoić?

Świąd uszu – czy faktycznie niegroźny?

Wbrew pozorom swędzenie uszu to dość popularna dolegliwość – to właśnie z nią do laryngologa zgłasza się większość pacjentów. I choć częściej przytrafia się ona kobietom w średnim i starszym wieku, to w gruncie rzeczy może dotknąć każdego.

Z czego wynika problem swędzącego ucha? Przyczyn może być wiele, a ich wykluczanie może trochę potrwać. Często nie musi ono wynikać z problemów zdrowotnych – może pojawić się i zniknąć po czasie, bez innych objawów.

Przyczyny świądu ucha:

  • „syndrom swędzącego ucha” – izolowany świąd przewodu słuchowego, przy którym nie występują żadne inne objawy,
  • grzybicze zapalenie ucha – dotyczy przewodu słuchowego zewnętrznego,
  • alergia kontaktowa,
  • typ osobowości D – osoby introwertyczne, posiadające tzw. osobowość stresową, mogą odczuwać świąd w niektórych sytuacjach,
  • zapalenie ucha środkowego – poza świądem mogą występować wysięki z ucha,
  • „ucho pływaka” – w przypadku częstych wizyt na basenie,
  • niewłaściwa higiena przewodu słuchowego – korzystanie z patyczków kosmetycznych do czyszczenia uszu.

Czy świąd wymaga wizyty lekarskiej?

Czy swędzenie uszu jest groźne, a jeśli tak, to kiedy powinniśmy się niepokoić? Świąd sam w sobie nie jest szkodliwy i jeśli stanowi osobny objaw to nie mamy powodu do obaw. Warto jednak zwracać uwagę na to, czy nie towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak niedosłuch, wycieki z ucha lub świąd w innych miejscach ciała. Gdy zaobserwujemy coś niepokojącego, powinniśmy udać się do specjalisty, w celu uzyskania precyzyjnej diagnozy.

Jak uniknąć świądu uszu?

W jaki sposób działać w obliczu problemu swędzących uszu? Podstawą działania będzie oczywiście właściwa higiena przewodu słuchowego. Zrezygnujmy z popularnych patyczków kosmetycznych, które mogą podrażnić lub uszkodzić wnętrze ucha. Zamiast tego lepiej zaopatrzyć się w produkty do codziennej higieny na bazie olejków. Jeśli często odwiedzamy baseny, powinniśmy zrezygnować na jakiś z regularnych wizyt. Woda dostająca się do uszu wypłukuje ochronną woskowinę i wystawia przewód słuchowy na działanie negatywnych czynników – drobnoustrojów, bakterii itp.

Jeżeli świąd ucha utrzymuje się przez dłuższy czas, powinniśmy skontaktować się z lekarzem.