Rodzaj grilla a sposób jego czyszczenia

Rodzaj grilla a sposób jego czyszczenia

Trudno byłoby zapewne znaleźć osobę, która nie lubiłaby jedzenia z grilla. Aby jednak móc cieszyć się wyjątkowym smakiem, ważne jest, aby jedzenie przygotowywane było na czystym grillu. Jeśli zaś chodzi o samo urządzenie, to wyróżnić można tu rodzaje. Mowa o grillu węglowym, gazowym oraz elektrycznym. Jak skutecznie wyczyścić każdy z nich?

Jak wyczyścić grill węglowy?

Grill węglowy jest dość prostym urządzeniem, a na rynku dostępne są jego różne rodzaje. Niezależnie jednak od tego, jaki model się posiada, po jego użyciu zabrudzeniu zawsze ulegają te same elementy. Mowa tu o pokrywie, obudowie oraz półce pod misą grilla. Pamiętać trzeba, aby oczyszczone były dokładnie wszystkie te elementy.

Czyszczenie grilla węglowego rozpocząć należy od usunięcia popiołu z misy. Można do tego użyć zwykłej szufelki. Następnie każdy element musi być dokładnie umyty. Jeśli zabrudzenie jest niewielkie, to wystarczyć może zwykła woda. Jednak jeśli grill zabrudzony jest dość mocno, wówczas najlepiej sprawdzi się tu dobrej jakości Płyn do czyszczenia grilla.

Jak wyczyścić grill gazowy?

Zaletą grillów gazowych w porównaniu z tymi węglowymi jest to, że są one łatwiejsze w czyszczeniu. W tym przypadku bowiem nie ma konieczności usuwania popiołu. Jednak nie można przy tym zapomnieć, że grill gazowy także wymaga systematycznego czyszczenia.

Jak czyścić taki grill? W pierwszej kolejności wykorzystać można mieszankę wody i sody oczyszczonej. Taki roztwór poradzić powinien sobie z większością zabrudzeń. Jeśli jednak tak się nie stanie, wówczas skorzystać należy ze specjalnych preparatów. Tu znów na pewno dobrze poradzi sobie odpowiedni płyn do czyszczenia grilla.

Jak wyczyścić grill elektryczny?

Na koniec kilka słów powiedzieć należy o czyszczeniu grilla elektrycznego. Na początku konieczne jest usunięcie wszystkich resztek jedzenia. Warto to zrobić, kiedy grill jest jeszcze ciepły. Kolejny krok to dokładne wytarcie powierzchni grilla ręcznikiem papierowym.

Czyszcząc grill elektryczny, uważać trzeba, aby nie uszkodzić jego powłoki. Dlatego w tym przypadku stosować należy wyłącznie delikatny płyn do czyszczenia grilla. Ważne jest także, aby płyn rozprowadzany był miękką ściereczką.