Czy post leczniczy jest bezpieczny?

vegehome - ręczniki bawełniane (1).jpg

Post leczniczy, nazywany również postem dr Dąbrowskiej w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością. Wiele osób wskazuje, że dzięki niemu udało im się sporo schudnąć oraz poprawić samopoczucie. Czy, jednak post jest bezpieczny i o czym należy pamiętać decydując się na taką formę walki z nadprogramowymi kilogramami?

Czy post jest bezpieczny?

U zdrowych osób, które prawidłowo przeprowadzają post i stosują się do wszelkich zaleceń w większości przypadków nie ma powodów do obaw. Dlatego można wskazać, że post dr Dąbrowskiej jest bezpieczną metodą redukowania wagi i poprawy samopoczucia oraz zdrowia. Dla wielu osób kluczowych znaczenie ma fakt, że post leczniczy pozwala poczuć się lepiej w swoim ciele oraz dodaje pewności siebie, ponieważ znikają zbędne kilogramy i dochodzi do unormowania się poziomu cukru.

W trakcie jego stosowania mogą pojawić się, jednak skutki uboczne, takie jak: bóle i zawroty głowy, problemy z koncentracją, apatia itp. Dlatego zaleca się aby osoby, które wcześniej nie praktykowały postów zaczynały kurację od postów trwającą np. 7 dni, a nie 42 – jak zakłada dr Dąbrowska w przypadku maksymalnej długości postu.

Na czym polega post leczniczy?

Podstawą postu dr Dąbrowskiej jest utrzymanie homeostazy, czyli właściwego trawienia, oczyszczenia oraz regeneracji organizmu.

Niestety, większość osób, które zmagają się z nadwagą lub otyłością posiada bardzo niski poziom energii i witalności, przez co wiedzie mało satysfakcjonujące życie. Wynika to z przejadania się, niedotlenienia, spadku energii, złego samopoczucia, zaburzeń snu, problemów z koncentracją itp. Dlatego post dr Dąbrowskiej polega na postępowaniu w zgodzie z naturą, czyli wyeliminowaniu tych składników, które zaburzają naturalną pracę organizmu.

Jak pokonać strach przed głodem?

Słowo „post” wielu osobom kojarzy się po prostu z głodem i rodzi obawy o to czy podołają wyzwaniu. Warto, jednak wiedzieć, że samo rozumienie pojęcia głodu, które większość ludzi posiada, nie jest tożsame z reakcją na poziomie psychiki do której dochodzi w momencie przejścia na post dr Dąbrowskiej. Co więcej, możliwe jest opanowanie samego głodu poprzez jedzenie produktów dozwolonych.

Post dr Ewy Dąbrowskiej opracowany jest w ten sposób, że w większości przypadków już po dwóch lub trzech dniach przestaje się odczuwać potrzebę jedzenia większej ilości produktów, a organizm zaczyna się oczyszczać.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra