Czy po Polsce da się podróżować?

Problemy komunikacyjne dotykają coraz więcej osób w Polsce – szczególnie tych, którzy mieszkają na terenach poza rozwiniętymi metropoliami. Z roku na rok z map giną kolejne trasy. Wynika to z różnych przyczyn, głównie z tego, jak popularne w ostatnich dekadach stały się samochody. Czy bez własnego pojazdu da się w ogóle poruszać po Polsce?

Jaki środek transportu?

Jakie są możliwości przejechania z Suwałk do Gołdapi, czyli dwóch popularnych miast na północy naszego kraju? Jakie są generalnie opcje dla osób, które nie dysponują autem? Mogą na przykład skorzystać z kolei albo z oferty PKS Suwałki. Tak może się wydawać.

Pociągi są obecnie reklamowane jako najbardziej ekologiczny i komfortowy dla użytkownika sposób podróżowania. Niestety, pociągi do popularnej turystycznie Gołdapi nie dojeżdżają. Stawia to osoby bez samochodu przed nie lada wyzwaniem.

Czy PKS Suwałki też zawiedzie?

Na szczęście, nie w tym przypadku. Za dwadzieścia kilka złotych można przejechać pomiędzy tymi miastami. Podróż trwa około półtorej godziny. Jest to dłużej o pół godziny niż jazda samochodem. Ale trzeba wziąć pod uwagę, że autobus zatrzymuje się w licznych, mniejszych miejscowościach po drodze.

To, co można uznać za wadę, to liczba połączeń. W tygodniu są to dwie ustalone godziny wyjazdów na dzień, a w weekend podróż nie jest możliwa wcale. Ale jest to opcja, która może sprawdzić się osobom wyruszającym w odwiedziny, które nie mają innych możliwości przemieszczania się.

Znalezienie kierowcy

Ostatnią racjonalną możliwością jest skorzystanie z uprzejmości osoby, która akurat jedzie w to samo miejsce. Może to być auto zatrzymane na drodze (metodą na tak zwanego stopa). Nie jest to jednak wyjście najbezpieczniejsze i nic nie gwarantuje, że ktokolwiek nas zabierze.

Dobrą alternatywą jest znalezienie podwózki autem w Internecie. Istnieją specjalne serwisy i aplikacje, w których można umówić się na przejazd. Wtedy ma się pewność, że podróż się odbędzie. Wciąż – oddajemy się w ręce kierowcy o nieznanych umiejętnościach. Ale jak widać, wielu innych opcji nie ma.