Rodzaje ostrzałek do noży i ich przeznaczenie

Dobrze dobrany i zaostrzony nóż w znacznym stopniu ułatwia przygotowywanie posiłków. Ze względu na to warto zaopatrzyć się w praktyczną ostrzałkę do noży i dbać regularnie o ich kondycję. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ostrzałek, które różnią się pomiędzy sobą sposobem używania oraz przeznaczeniem. Jak zatem właściwie dopasować ostrzałkę?

Ręczna czy elektryczna ostrzałka do noży?

Na początku warto zdecydować, czy wygodniejsza dla nas będzie ręczna czy też elektryczna ostrzałka do noży. W profesjonalnych kuchniach, gdzie konieczne jest często ostrzenie dużej ilości noży z całą pewnością lepiej sprawdzają się elektryczne, które w szybki sposób poradzą sobie z każdym typem ostrza.

Z kolei kupując ostrzałkę przeznaczoną do domowego użytku można zdecydować się na elektryczną lub manualną wersję. Decyzja powinna być podyktowana własnymi upodobaniami i komfortem, a także intensywnością użytkowania noży.

Dobór ostrzałki do rodzaju stosowanych noży

Większość noży w domowych kuchniach jest wykonana z materiałów o podobnej twardości, dlatego dopasowanie do nich ostrzałki nie jest skomplikowane. W zupełności wystarczy zakup jednego uniwersalnego urządzenia, które będzie w stanie zaostrzyć zarówno gładkie, jak i ząbkowane krawędzie noży.

Większą uwagę na dobór właściwej ostrzałki powinny zwrócić osoby korzystające z profesjonalnych noży, ponieważ są one często wykonane z materiałów o zróżnicowanych właściwościach. Nieodpowiednie dobranie materiału ściernego do materiału, z którego wykonane jest ostrze przede wszystkim uniemożliwi właściwe jego zaostrzenie. Jednak w niektórych przypadkach może również spowodować wykrzywienie lub nawet drobne ubytki w ostrzu, przez które będzie on zdecydowanie mniej komfortowy w użyciu.

Ostrzałki do mocno stępionych noży

Do naprawy mocno stępionych lub uszkodzonych krawędzi noży nadają się jedynie elektryczne ostrzałki do noży. Zarówno tradycyjne, ręczne modele, jak i ostrzałki prętowe nie poradzą sobie z takim zadaniem.

Większość ostrzałek elektrycznych posiada co najmniej 2 stopnie ostrzenia oraz regulację kąta i prędkości, dzięki czemu mogą doprowadzić do dobrego stanu nawet bardzo mocno zniszczone ostrze, a dodatkowo nie wymagają specjalnych umiejętności.

Elektryczna ostrzałka do noży dostępna jest w ofercie Gastrosilesia.pl