Jak wybudować dom energooszczędny?

Rosnące koszty ogrzewania są motywacją dla wielu osób, aby zastanowić się nad zmianą sposobu ogrzewania domu. Nie da się ukryć, że koszty ogrzewania w niektórych domach są ogromne, a przecież sezon grzewczy w Polsce jest bardzo długi.

Konstrukcja domu i izolacja termiczna

Już na etapie projektu budowlanego zdecydowanie warto zwrócić uwagę na kwestie energooszczędności. Na tym etapie trzeba więcej zainwestować, ale później z pewnością nakłady zwrócą się poprzez niższe rachunki za energię elektryczną.

Na pierwszy rzut oka trudno stwierdzić, czy dany dom jest energooszczędny czy też wybudowany tradycyjnie. Dopiero spojrzenie do dokumentów budowlanych pomoże znaleźć odpowiedź na to pytanie. Materiały wykorzystane do fundamentów muszą być jak najwyższej jakości, aby fundamenty były wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne i szkodliwe substancje.

Właściwa motywacja

Regulacje prawne dotyczące tego, jak można ogrzewać dom, zmieniają się z roku na rok. Dlatego też chęć uniknięcia kary nie może być jedyną motywacją do stworzenia energooszczędnego domu. Warto pomyśleć też o środowisku naturalnym, warto podjąć taką refleksję dla siebie i dla przyszłych pokoleń.

Projekty domów energooszczędnych, że dom nie będzie zużywał zbyt dużo energii. Ściany powinny być skonstruowane tak, aby trzymały ciepło, aby nie traciły ciepła w miesiącach zimowych. Osoba odpowiedzialna za przygotowanie projektu powinna dokładnie powiedzieć swoim klientom, jak każde zastosowane rozwiązanie będzie działało w praktyce.

Północ i południe

Czasami można spotkać się z dyskusjami, czy lepiej mieć salon na północ czy południe, czy lepiej mieć taras kierowany na wschód czy na zachód. Warto wiedzieć, że niektóre decyzje mają bezpośrednie przełożenie na to, jak wiele energii da się zaoszczędzić.

Jeśli na południowej stronie domu zostaną umieszczone duże przeszklenia, a okiem na północ będzie mało, będzie to najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia planów stworzenia energooszczędnego domu. Warto wybierać mądrze.

Człowiek, który decyduje się na budowę domu, stoi przed ogromnym wyzwaniem. Zazwyczaj konieczny jest kredyt hipoteczny. Konieczność podjęcia wielu trudnych decyzji sprawia, że człowiek wciąż rozważa, czy do tej pory wybierał dobrze.