Fotowoltaika dla domu

ergos (9).jpg

W ostatnich latach systemy fotowoltaiczne są coraz częściej instalowane zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w biurowcach czy nawet hotelach. Ich prosta zasada działania sprawia, że mogą być stosowane niemal wszędzie i stanowią inwestycję, która zawsze się zwraca. W jaki sposób działa fotowoltaika dla domu i czy sprawdzi się w naszym przypadku?

Czym są systemy fotowoltaiczne?

Choć o systemach fotowoltaicznych słyszał już zapewne każdy, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak one działają. Przede wszystkim umożliwiają pobieranie energii z promieni słonecznych i przekształcanie ich w energię elektryczną. Ta energia elektryczna może być rozprowadzona po całym budynku i wykorzystana do zasilania wszelkiego rodzaju urządzeń, ogrzewania pomieszczeń czy też wody.

Obecnie dostępnych jest kilka wariantów fotowoltaiki dla domu, dlatego rozważając jej instalację warto zaczerpnąć rady doświadczonego fachowca. Będzie on w stanie ocenić potrzeby danego gospodarstwa, a także nasłonecznienie, dzięki czemu pomoże w dobraniu instalacji, która najlepiej będzie odpowiadała indywidualnym potrzebom.

Czy fotowoltaika dla domu się opłaca?

W przeciągu kilku ostatnich lat zainteresowanie fotowoltaiką znacznie wzrosło, przełożyło się to na spadek cen samej instalacji. Sprawdzając ceny warto pamiętać o tym, że montaż jest jednorazowym wydatkiem, który z całą pewnością zwróci się w przeciągu kilki kolejnych lat.

To, po jakim czasie zwrócą się koszty instalacji zależne jest między innymi od średniej rocznej ilości wykorzystywanej energii elektrycznej, a także poziomu nasłonecznienia konkretnego budynku. Należy również pamiętać o tym, że bezpośredni wpływ na opłacalność fotowoltaiki mają obowiązujące ceny prądu, które obecnie systematycznie rosną.

Czy fotowoltaika może być zainstalowana w każdym budynku?

Instalacje fotowoltaiczne sprawdzają się praktycznie w każdym przypadku. Mogą być wykorzystywane zarówno w prywatnych domach jednorodzinnych, jak i biurowcach czy hotelach. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że mogą być one również stosowane w blokach mieszkalnych czy nawet kamienicach.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom fotowoltaika może być instalowana także niezależnie od położenia budynku. Standardowo, panele słoneczne zostają umiejscowione na dachu, jednak w przypadku jego znacznego zacienienia, można również zdecydować się na panele słoneczne zamontowane na przykład w ogrodzie. Oczywiście zawsze najważniejsze pozostaje dopasowanie technologii oraz wielkości instalacji do indywidualnych potrzeb i możliwości.