Odkrywaj swoje dziecko!

Bardzo często proces wychowawczy mylony jest z wychowywaniem dzieci na swój wymarzony wzór, obraz i podobieństwo. Zabija się w dziecku jego naturalne zdolności, talenty na rzecz kreowania w nim tego co my chcemy widzieć w swoim dziecku. Jak więc dziś wychowywać dziecko tak, aby jednocześnie je odkrywać? Jak nie zabić dziecięcej ciekawości świata? Jak wspierać go nie dając mu odczuć ciągłej kontroli nad nim? Te wszystkie aspekty wychowawcze są bardzo ważne w czasie kiedy dziecko dorasta. Dlaczego? My jako rodzice jesteśmy dla dziecka wyznacznikami tego co dobre i złe, niestety dziecko też ocenia siebie przez pryzmat tego co słyszy od rodzica dlatego tak ważne jest, aby dziecko nie było tłamszone. Jak więc wychowywać by dziecko było dziś i w przyszłości szczęśliwym człowiekiem?

Odkrywaj swoje dziecko!

Kiedy dziecko się rodzi jest już z natury obdarzone pewnymi cechami charakteru, talentami i większymi bądź mniejszymi umiejętnościami. Jak więc nie zabić w dziecku jego naturalnych zdolności? Najważniejsze w wychowywaniu dzieci jest ich obserwowanie, oczywiście nie nachalne i nie ciągłe, ale polegające na zrozumieniu tego co dziecko lubi, co sprawia mu przyjemność, co jest jego mocną stroną i w co w jego przypadku warto inwestować czas, energie, naszą uwagę, a może nawet i pieniądze. Obserwacja ma polegać na przypatrywaniu się dziecku i pytaniu co mu się podoba i co lubi robić? Warto pokazać dziecku jak najwięcej na przykład dziedzin sportowych, aby mogło samo wybrać sobie jaki sport chce uprawiać.

Chwal swoje dziecko!

Każda pochwała buduje w dziecku poczucie własnej wartości, taka zdrowo wysoka samoocena otwiera dziecko na świat. Dziecko chętniej próbuje doświadczać nowych rzeczy, nie boi się nawiązywać rozmowy z innymi ludźmi – komunikować się. To bardzo ważne, ponieważ w przyszłości dziecko będzie łatwo zaadoptować się w nowym środowisku czy miejscu, ponieważ świat się na tyle zmienia nieustannie, że wymaga od nas ciągłego przystosowywania się. Im więcej zmian w życiu człowieka tym lepiej, zwłaszcza małego człowieka, który dopiero co poznaje swoje dziecko. Ważne, aby dziecka nie ganić za to, że coś mu źle wychodzi tylko mówić na przykład, że powinien nad tym popracować, albo zwrócić na to bardziej uwagę następnym razem. To spowoduje u dziecka reakcje, wyciągania wniosków, a nie załamywania się, że czegoś nie potrafi.

Nie obciążaj dziecka swoimi aspiracjami co do jego osoby i jego przyszłości!

Ważne jest podczas procesu wychowywania, aby pozwolić dziecku siebie samemu odkrywać. Nie należy narzucać dziecku jakiejś konkretnej drogi, istotne jest, aby dziecko podejmowało samo decyzje i ponosiło ich konsekwencje. Dziecko nie jest ludkiem z plasteliny, którego można ukształtować w formę jaką zechcemy. Nigdy nie można zapominać, że dziecko to człowiek!